Høje afkast i 2024 – men hvad med 2025?
Meget tyder på, at årets afkast ender i toppen, når vi sammenligner med de sidste 10 år. Med en måned tilbage af 2024 ligger afkastet for kunderne mellem 12,7 og 15,4 pct. for en kunde med mellem risiko og 15 år til pension.
Dermed ligger afkastet tæt på rekordåret 2019 med afkast i størrelsesordenen 17-19 %. Så højt når vi næppe op i år, men med positive stemninger på finansmarkederne og en ekstra rentenedsættelse fra ECB senere i december, er det ikke umuligt, at afkastet vokser lidt yderligere i løbet af december, hvilket vil betyde, at 2024 lægger sig blandt de absolut bedste afkastår.
Afkastet i 2024 har i stort omfang været drevet af få selskaber, og især udviklingen på amerikanske aktier har været årets driver med et afkast på 27 %. Det står i skarp modsætning til vores egen andedam, hvor aktierne i år til sammenligning har leveret et afkast på 2 % efter et efterår med faldende aktiekurser. I Velliv begynder vi at se effekterne af vores nye investeringsstrategi, hvilket i de seneste måneder har sikret os et afkast i toppen af markedet.
Forventninger til 2025
At spå om fremtiden hører som bekendt til en af de vanskeligste udfordringer, men vi ved, at 2025 bliver et forandringens år med blandt andet Donald Trump som ny amerikansk præsident og en verden, der ser mere delt ud end i mange årtier. Det illustreres bedst ved et USA, der står stærkt med flot vækst og solid udvikling og et Europa, der modsat oplever stigende modvind blandt andet fra en tysk fremstillingssektor i knæ. Sammen med øget protektionisme i USA forventes det at få betydning for renteudvikling.
På den baggrund forventer, at vi at renterne vil falde hurtigere i Europa end i USA. Modsat forventer vi, at det amerikanske aktiemarked også vil blive toneangivende næste år sammenlignet med den øvrige verden.
Samlet set tror vi på en positiv udvikling i 2025, selvom vi ikke forventer et afkast på samme niveau som i 2024. Skulle 2025 ende med et afkast på rundt regnet halvdelen af i år, vil vi ikke blive overrasket ud fra den viden, vi i dag har om, hvad fremtiden byder.